en / pl

Kwas alfa-linolenowy (ALA) czy tran: co lepsze?

Kwas alfa-linolenowy, czyli w skrócie ALA, należy do ważnej rodziny tłuszczów wielonasyconych z grupy omega-3. Kwasy omega-3 są niezbędne do tego, aby ludzki organizm funkcjonował poprawnie. W procesie ewolucji nasze organizmy nauczyły się wytwarzać większość z tych kwasów, ale niestety nie wszystkie i tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie. Co włączyć do naszej diety, by uzupełnić ją w potrzebne kwasy z grupy omega-3? Produkty zawierające ALA, a może popularny tran?

Utarło się przekonanie, że jeżeli chcemy dostarczyć do organizmu kwasy z rodziny omega-3, to koniecznie musimy spożywać tran. Nie jest to aż tak oczywiste, a co więcej, w niektórych przypadkach może być nawet szkodliwe. Warto więc zwrócić uwagę na kwas alfa-linolenowy, który jest doskonałym przykładem na to, że można dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę kwasów omega-3, w sposób zarówno bezpieczny dla środowiska naturalnego, jak i dla nas samych.

Jak ważny jest dla nas kwas alfa-linolenowy (ALA)?

Kwasy omega-3 są niezwykle ważną z punktu widzenia funkcjonowania organizmu grupą kwasów (których człowiek nie potrafi samodzielnie syntezować), do której należy właśnie m.in. kwas alfa-linolenowy (ALA). Tę grupę kwasów nazywamy egzogennymi, ponieważ – jak już powiedziano – nie mogą być one syntezowane przez nasz organizm i muszą być dostarczane z pożywieniem.

Należy podkreślić, że pochodzące między innymi z oleju rybiego kwasy EPA i DHA (kwas eikozapentaenowy i docosahexaenoic acid), nie należą do kwasów niezbędnych. Organizmy ssaków, w tym ludzi, potrafią je bowiem wytworzyć właśnie z kwasu ALA. W przypadku, gdy dieta jest uboga w ten składnik, należy sięgnąć po produkty zawierające odpowiednią jego dawkę

Jak działa kwas alfa-linolenowy (ALA)?

Kwas alfa-linolenowy trafiając do ludzkiego organizmu, jest przekształcany w kwasy EPA i DHA na drodze biosyntezy. Poza tym ALA ma również inny pozytywny wpływ na organizm, gdyż działa on przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz uczestniczy w ważnych procesach metabolicznych. Dieta bogata w ALA ma np. pozytywny wpływ na wygląd skóry, poprawną pracę serca, korzystnie wpływa na wzrok, poprawia koncentrację oraz sprawia, że człowiek jest bardziej odporny na stres.

Dostarczenie odpowiednich ilości ALA, jest nam potrzebne do życia. Jego niedobór wpływa na wiele aspektów zdrowia obniżając jego jakość. Poprawna suplementacja, niezbędna przy niedoskonałej diecie, wpływa pozytywnie na cały organizm, co niejednokrotnie udowadniały badania naukowe.. Skąd więc pozyskiwać tak potrzebny składnik diety, jakim jest ALA?

Skąd wziąć ALA?

Kwas alfa-linolenowy znajdziemy m.in. w orzechach laskowych, włoskich, pestkach winogron i dyni, kiełkach pszenicy, w soi, a także w tofu. Jednak głównym źródłem ALA pozostają oleje roślinne, a w szczególności lniany i chia. To właśnie z nich otrzymywany jest koncentrat TriOmega.

Mało zróżnicowana dieta współczesnego człowieka wymusza spożywanie dużej ilości tych olei, co niekoniecznie idzie w parze z naszym upodobaniem do smacznych potraw (olej lniany i chia mogą nie wszystkim smakować). Można odważyć się na stwierdzenie, że jest to jeden z głównych powodów niedoboru ALA i powinno być powodem zainteresowania się dodatkową jego suplementacją. Nasz Koncentrat TriOmega powstaje z nasion lnu lub chia, które na drodze procesu technologicznego zostają pozbawione większości składników niepożądanych, a w jego wyniku powstaje koncentrat o zawartości ALA powyżej 80%. Tak otrzymany produkt nie zawiera żadnych produktów odzwierzęcych, a więc jest zgodny z zasadami diety wegańskiej oraz wegetariańskiej, czego nie można powiedzieć o kapsułkach z tranem. Niektóre otoczki kapsułek mają w swoim składzie żelatynę. Ta powstaje z wieprzowiny i resztek zwierząt, bo do jej wytworzenia często wykorzystuje się skórę, kości, a nawet ścięgna. Niestety, ale informacja o tym nie zawsze zawarta jest na opakowaniu lub też konsument nie jest świadomy tego, czym tak naprawdę jest żelatyna.

Tran – nie taki idealny?

Tran, czyli olej rybny, pochodzi np. z wątroby rekina, dorsza lub tusz ryb o wysokiej zawartości tłuszczu. Tran zawiera wiele składników o wysokich wartościach odżywczych, mających pozytywny wpływ na zdrowie, ale należy wziąć pod uwagę również inne kwestie. Konsument nie wie, w jakich akwenach poławiane były ryby będące surowcem dla pozyskania oleju. Ta informacja w zdecydowanej większości przypadków, nie jest podawana na opakowaniu, a często producent takiej informacji nawet nie posiada, ze względu na skomplikowaną drogę dystrybucji „od wyłowionej ryby do sprzedanej kapsułki”.

Ryby na niektórych łowiskach mogą odżywiać się pokarmem zanieczyszczonym solami metali ciężkich. Ich stężenie może sięgnąć niebezpiecznych wartości ze względu na bioakumulację wzdłuż łańcucha pokarmowego. Wytworzony w ten sposób tran wprawdzie dostarcza do organizmu kwasy EPA i DHA, ale może także powodować problemy zdrowotne na innym tle. Wybierając tran, należy również zwrócić uwagę na jego skład, by mieć pewność, że znajduje się w nim odpowiednia ilość kwasów z rodziny omega.

Co lepsze – ALA czy tran?

Rozważając wszystkie za i przeciw nie sposób pominąć faktu, że to ALA jest absolutnie niezbędnym w diecie kwasem tłuszczowym z grupy omega-3, co jest fundamentalną przewagą ALA nad EPA i DHA. Inną niepodważalną przewagą produktów wytworzonych w oparciu o oleje roślinne nad tymi pochodzącymi od zwierząt morskich, jest ich zgodność z zasadami diety wegańskej.

Biorąc pod uwagę trudność w wyborze bezpiecznych źródeł EPA i DHA, wytworzonych w oparciu o oleje rybne, produkty zawierające ALA pochodzące z olei roślinnych stają się lepszym i pewniejszym wsparciem dla zdrowia. Korzystanie z produktów, które są przygotowywane z największą troską już podczas procesu technologicznego, to coś, czego nie spotyka się na co dzień i dlatego należy mieć świadomość tego, co wybieramy jako jeden ze składników naszej diety. W końcu od tego zależy nasze zdrowie.

Powróć do strony głównej